پل قدیمی

پل سازی سابقه ی دیرینه ایی در بین جوامع بشریت دارد به گونه ایی که احتمالاً اولین و قدیمی ترین شکل پل ها به زمانی باز می گردد که بشر با استفاده از تنه درختان و سنگ توانست امکان عبور از نهر ها، دره ها و مسیل ها را فراهم آورد. بعدها با قرار دادن یک تکه سنگ یا چند قطعه چوب بر روی دو یا چند تکیه گاه پل ها کمی معنای واقعی تر به خود گرفت.
از قدیمی ترین پل ها در پاسارگاد ساخته شده،که باستان شناسان انگلیسی شناسایی کرده و از زیر خاک بیرون آورده‌اند. پلی با 16 متر پهنا و سطح چوبی که روی 3 ردیف پایه ساخته شده و هر ردیف شامل 5 ستون سنگی، است.

 

Picture2

اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ساخت پل ها با تحولات عظیمی رو به رو شده اند و روش های متعددی برای ساخت آنها ایجاد شده است این روش ها عبارت است از :

روش اول ساخت پل

۱- روش دهانه به دهانه Span-by-Span:
روش دهانه به دهانه یکی از روش های اصلی ساخت پل های چند دهانه است همان طور که از اسم این روش پیداست، در این روش، شاهتیر را در یک دهانه ی پل به طور کامل نصب می کنند و سپس نصب را در دهانه ی بعدی آغاز می کنند. به همین ترتیب ادامه می دهند تا نصب شاهتیرهای پل تمام شود. این روش ساخت اجازه می دهد کل دهانه در یک زمان نصب شود. این روش، بر حسب نوع روشی که در اجرا و ساخت پل به کار می رود و وسایلی که در اجرا مورد استفاده قرار می گیرد، به زیر مجموعه های زیر تقسیم می شود:
• روش تمام دهانه (FSM) Full span method
• روش داربست قابل حرکت (Moveable Scaffolding Method)
• خرپای موقت
• روش لغزش به پهلو

روش دوم ساخت پل

۲- اجرا به روش طره ای متعادل Balanced Cantilever Method
از دیگر روش های ساخت پل ، روش طره ای متعادل است. این شیوه ی ساخت، برای هر دو نوع اجرای درجا و پیش ساخته مناسب است. در حالت پیش ساخته، قطعات منفرد شاهتیر به طور متقارن نسبت به یک پایه نصب می شوند. همانطور که قطعات شاهتیر به تدریج در طرفین پایه نصب می شوند، لنگر های خمشی طره که به طرفین پایه اعمال می شود، یکدیگر را در طرفین پایه متعادل می کنند. زمانی که طره به وسط دهانه رسید، قطعه ی نهایی (قطعه ی تمام کننده)، در فاصله ی بین دهانه ی نصب شده در طرفین پایه های مجاور متصل می شود. این فرآیند تا تکمیل کلیه ی دهانه های پل ادامه می یابد.

روش سوم ساخت پل

 ۳- اجرا به روش پیشرانی (هل دادن رو به جلو ( Incremental Launching Method
از دیگر روش های ساخت پل روش پیشرانی است. این روش اساساً یک روش طره ای می باشد. در سالهایی که این روش هنوز ابداع نشده بود، در هر پروژه ی بزرگ پلسازی، هزینه ای که صرف کارگران می شد، بیشترین سهم از هزینه ی پل سازی را به خود اختصاص میداد.
بنابراین هر نوآوری و ابداعی که می توانست نظارت کارگران بر پروژه را کاهش دهد و در مقابل سهم تجهیزات کارگاهی و ماشین آلات را در اداره ی پروژه افزایش دهد، یک راه بسیار تأثیر گذار در اقتصاد پروژه می بود. یک بخش از این راه، می توانست این باشد که قطعات پس از تولید در کارخانه، سریعاً اجرا شوند. از این رو طراحان و پیمانکاران پل های مختلف، به این جنبه ی ساخت پل نیز توجه کردند.

روش چهارم ساخت پل

۴- اجرا به روش جاگذاری پیشرو Progressive Placement Method
این روش در مقایسه با دیگر روش های ساخت پل که شرح داده شد، یک روش با عملیات ساخت در یک جهت است. همه ی قطعات کنسولی به ترتیب در نوک قطعه های قبلی قرار می گیرند هر دو حالت پیش ساختگی (precast) و ساخت در محل (cast-in-place) می تواند برای قطعات پل استفاده شود. یک روش رایج برای ساخت پل به روش جاگذاری پیشرو استفاده از برج های موقت به عنوان تکیه گاه برای روسازه می باشد. مطابق نظر Mathivat(1983)این روش برای دهانه های ۵۰ -۳۰ متر عملکرد مناسبی دارد. ( منبع روش های ذکر شده: روش های ساخت پل از مجید برقیان (دانشگاه تبریز گروه سازه))

پل123

هچنین برای عملکرد بهتر پل ها در برابر بارهای وارده بر آنها از قبیل بارهای فشاری و کششی و همچنین بار خستگی به سراغ محصولاتی رفتند که از رفتار و خواص بهتری در مواجهه با این بارها برخوردار هستند که می توان از مهمترین آنها به محصولات کامپوزیتی اشاره نمود این محصولات با دارا بودن ویژگی های خاص کمک شایانی در ساخت پل های با رفتار مناسب در مقابل بارها نموده است که این ویژگی ها عبارتند از:
مقاوم در برابر زنگ زدگی
مقاوم در برابر خوردگی ( مقاوم در محیط های اسیدی و بازی)
مقاوم در برابر ضربه
مقاومت کششی حداقل دو برابر فولاد
مقاومت فشاری حداقل برابر فولاد
مقاوم در برابر خمش
طول عمر مفید بالا
عدم دور ریز
کاهش هزینه های پروژه
وزن مخصوص کم
شکل پذیری بالا و تولید در اندازه های دلخواه
پل های ساخته شده توسط کامپوزیت به دلیل کاهش هزینه های نگهداری و عمر مفید بالا، عدم نیاز به رنگ زدن به دلیل جلوگیری از زنگ زدن یا زیبایی، سرعت بالای ساخت و همچنین وزن پایین و جا به جایی راحت به شدت مورد توجه مهندسین اروپایی و آمریکایی قرار گرفته است.

پل124

در این پل ها سطوح نیز از پانل های کامپوزیتی به روش های چینی دستی و پالتروژن به صورت طول های پیوسته ساخته می شوند که از استحکام بسیار بالاتری نسبت به فولاد دارا می باشند. سطوح کامپوزیتی میتوانند در حدود 6 الی 7 برابر ستون های بتن آرمه ایی ظرفیت تحمل بار دارند و عملکرد بهتری نسبت به پل های ساخته شده توسط محصولات قدیمی مانند ستون های بتنی را دارا است این در حالی که تنها 20% از وزن آنرا دارا می باشد از طرف دیگر بر خلاف فولاد دارای طول عمر مفید بالایی است که و عدم خوردگی می توان به راحتی از آنها برای ساخت پل هایی بر روی رودخانه ها ، دریا و دریاچه ها استفاده نمود و برای سال ها بدون نیاز به تعمیرات و نگهداری از آن ها به بهترین شکل ممکنه استفاده کرد.
کامپوزیت ها به دلیل داشتن قدرت سیلان بالا می توانند تمام قالب را پر کرده و شکل قطعه مورد نظر را بدون داشتن ضایعات کامل کند. این ویژگی کامپوزیت باعث تولید قطعاتی با جلوه های ظاهری قابل توجه ایی گشته است از سوی دیگر این ویژگی سبب طراحی سازه هایی با معماری چشم نواز و خیره کننده ایی می شود که این امر سبب زیبایی بصری و جذب توریسم به منطقه را به دنبال دارد.

پل کامپوزیتی

راحتی نصب و سرعت بالای نصب آن عدم نیاز به نیروی کار زیاد و همینطور ماشین آلات سنگین از مواردی هستند که سبک کاهش چشمگیر هزینه های نصب و ساخت پروژه ها شده است و موجب ساخت پل های زیادی در نقاطی مختلف مانند پارک ملی ایسلند و کلدنگیت شده است.
اولین پل های ساخته شده توسط این روش در یکی از روستاهای ویرجینیای غربی ایالت متحده آمریکا اشاره کرد و بعدها به کشورهایی مانند دانمارک گسترش یافت، آزمایشات بر روی این پل ها نشان دادند که استفاده از کامپوزیت در ساخت این پل ها بسیار مفید بوده و سبب افزایش استحکام و طول عمر مفید آنها شده است.

از جمله پل های کامپوزیتی پل ساخته شده در دانمارک توسط پروفیل های پالتوژنی که دارای ابعاد 40 متر طول و 3 متر عرض و 18.5 ارتفاع با وزنی حدود 12 تن است که جهت عبور عابرین پیاده ، دوچرخه ها و موتور سیکلت ها با باری حدود 2-500 کیلوگرم بر متر بر روی خط آهن طراحی شده است در حالی که اگر این پل توسط سطوح پل های بتنی ساخته شده بود برای تحمل این مقدار بار وزنی در حدود 28-90 تن را دارا بود. نصب پل تنها ۱۸ ساعت طول کشید و مزاحمت و آشفتگی در ترافیک ریل¬ها به کمترین حد ممکن رسید.

 

با ما تماس بگیرید

  • تهران، کامرانیه خیابان دژمجو پلاک 19 طبقه پنجم
  • info@biskagroup.com
  • 22823363 (021)
  • 22823360 (021)
  • 22823393 (021)

شرکت های مرتبط

Close Menu